Award Nominees

AWARD NOMINEES

SINEMA ZETU INTERNATIONAL FILM FESTIVAL ( SHORT LISTED MOVIES )
Artist Category -Feature Films- Best Film Artist Category -Short Film-Best Film
Edson Kato 1.BANTU Salum Maulid Stika 1.BINT ZANZIBAR
Freddy Feruzi 2.GENGE Tom John 2. CHEUSI DAWA
Daniel Manege 3.SAFARI YA GWALU Said Abdallah Haruna 3.PICHA
Armin hack 4.WATATU Ahmed Shitfa 4.SANDUKU
Ussy Haji Ussy 5. THE DREAM Ahmed Salim (Gabo) 5. USINITENGE
Wema Issack Sepetu 6. HEVEN SENT Tom John 6.NGALANGALA
Florian Lawrence 7. BANDIDU Freddy Feruzi 7. Kariakoo-( Nominated )
Flash light Film lab 8.HAKI YA NANI
Mussa Kitale 9. HARUSI YA YA TEJA
Artist Category -Feature Film- Best DIRECTOR Artist Category -Short Film- BEST DIRECTOR
Edson Kato 1. BANTU Tom John 1.CHEUSI DAWA
Peter Severin 2.CHAGUO LANGU Tom John 2.NGALANGALA
Daniel Manege 3.SAFARI YA GWALU Said Abdallah Haruna 3.PICHA
Nick Reding 4.WATATU Ahmed Salim(Gabo) 4.USINITENGE
Ussi Haji Ussi 5. THE DREAM John Mlulu 5.SANDUKU
Martin Shark Mwasaga 6. NYAYO ZANGU Neema Ndepanya 6.TUKAE
Freddy Feruzi 7. GENGE Freddy Feruzi 7.Kariakoo
Omar Banzi 8. HAKI YA NINI
Florian Lawrence 9. BANDIDU
Artist Category -Feature Film- BEST ACTOR Artist Category -Short Film- BEST SCREENPLAY
George Chale 1. BANTU Barke Ali Muhsin & Salum Maulid Stika 1.BINT ZANZIBAR
Ezra Makala 2.FATHER EZRA Tom Johns 2. CHEUSI DAWA
Salim Ahmed 3.SAFARI YA GWALU Said Abdallah Haruna 3.PICHA
Ali Mlasto 4.WATATU Ahmed Salim (Gabo) 4.USINITENGE
Hashir Mohamed Khalfan 5.BANDIDU Tom Johns 5.NGALANGALA
Omar Mohamed 6. HEVENT SENT Tom Johns 6.WAY OUT
Evert Mjema 7. GENGE Freddy Feruzi 7. KARIAKOO
Ussi Haji Ussi 8. THE DREAM
Martin Shark Mwasaga 9. NYAYO ZANGU
Artist Category -Feature Film- BEST ACTRESS Artist Category -Short Film- BEST EDITING
Gertrude Mwita 1. BANTU Said Fx 1.BINT ZANZIBAR
Wema Isaac Sepetu 2.HEVEN SENT Tom Johns 2. CHEUSI DAWA
Rachel Kayuga 3.SAFARI YA GWALU Said Abdallah Haruna 3.PICHA
Aisha Mwajumla 4.WATATU Soudy Visual 4.USINITENGE
Riyama Ali 5.MAMA WA MAREHEMU Tom Johns 5. WAY OUT
Amina Rashid 6.BANDIDU Tom Johns 6.NGALANGALA
Hawa Abed 7. GENGE Eric Mlindima 7.Kariakoo
Sharifa Mansury 8.KIVULI CHA AHADI
Neema Mangowi 9.MALAIKA
Artist Category -Feature Film- BEST COMEDIAN Artist Category -Short Film- BEST ORIGINAL MUSIC
Charles Joseph 1.ANKO CHARLES Abdallah Marash 1.BINT ZANZIBAR
Mussa Kitale 2.HARUSI YA TEJA Charles Fransis Charles 2. KARIAKOO
Maulid Ally 3.MWALIMU MASELE Necka Beatz 3.CHEUSI DAWA
Mussa Kitale 4.SHOBO DUNDO Berry 9 4.USINITENGE
Rita Caroline Mutua 5.WATATU Necka Beatz 5.NGALANGALA
Mariam Husein 6. ELIMU BURE Msafiri Nclas 6. MTALI CHUMA
Bao Touch 7.SANDUKU
Artist Category -Feature Film- BEST SCREENPLAY Artist Category -Short Film- BEST CINEMATOGRAPHY
Gasper Karoly 1. BANTU Tom Johns 1.CHEUSI DAWA
Neema Ndepanya 2. HEVEN SENT Said Abdallah Haruna 2.PICHA
Daniel Manege 3.SAFARI YA GWALU Soudy Visual 3.USINITENGE
WATATU – Multiple film makers 4.WATATU Tom Johns 4.WAY OUT
Martin Shark Mwasaga 5. NYAYO ZANGU Said Fx 5.BINT ZANZIBAR
Florian Lawrence 6.BANDIDU Freddy Feruzi 6.KARIAKOO
Freddy Feruzi 7. GENGE Tom Johns 7.NGALANGALA
Omary Msangi 8.MAMA WA MAREHEMU
Salma Mawenimana 9. THE DREAM
Artist Category -Feature Film- BEST EDITING Artist Category -Documentary- BEST FILM
Edson Kato 1.BANTU Gulamabbas Mohamed 1. ENDOKI
Maiko loita 2.NJIA KATIKATI YA MSITU Anwary Msechu 2.MADHARA YA FLORIDE
Yusuf Kisoki 3. SAFARI YA GWALU Anwary Msechu 3.MALIPO NUNI KWA WAPAGAZI
Carole Gikandi Omondi 4.WATATU Abdallah Mohamed Ramadhani 4.POST PRISON
Saidi Mohamed 5. THE DREAM
Abdallah Ling’ande 6. MALAIKA Artist Category -Documentary- BEST DIRECTOR
Emmanuel Ligogoderi 7, GENGE Gulamabbas Mohamed 1. ENDOKI
Best 8. NYAYO ZANGU Anwary Msechu 2.MADHARA YA FLORIDE
Abdallah Ling’ande 9. HAKI YA NANI Anwary Msechu 3.MALIPO NUNI KWA WAPAGAZI
Artist Category -Feature Film- BEST ORIGINAL MUSIC Abdallah Mohamed Ramadhani 4.POST PRISON
1. BANTU
Ruta Bushoke 2.HEVEN SENT
Edwin Chitala 3.SAFARI YA GWALU
Sauti Sol 4.WATATU
Mesen Selekta 5. GENGE
Done Love + Brother Dee 6. CHOZI BARIDI
7. THE DREAM
Abdallah Ling’ande 8. HAKI YA NANI
9.BANDIDU
Artist Category -Feature Film- BEST CINEMATOGRAPHY
Edson Kato 1. BANTU
Omar Banzi 2.HAKI YA NANI
Yusuf Kisoki 3.SAFARI YA GWALU
Joan Poggio 4.WATATU
Saidi Mohamed 5. THE DREAM
Omar Banzi 6.MALAIKA
Freddy Feruzi 7. GENGE
Rama Bialo 8. INSHA-ALLAH
Feisal Mgaza 9. HEAVEN SENT
Special Jury Mention- Movie on National Integration
Salum Maulida Stika 1.BINT ZANZIBAR
Edson Kato 2.BANTU
Tansquare Film House 3.OMBA
Ali Mlatso 4.WATATU